Program 2022

Na každom z celodenných podujatí Dračích dní na Vás čaká

Dračia rozprávka

Prešiel už rok, odkedy sa s pomocou všetkých dobrých detí vyliahol náš dráčik Arnošt. Pri tejto príležitosti sa na hrade dobrého kráľa Marka konajú veľké oslavy. Zatiaľ čo zloduch Zloboj si odpykáva trest v temnici, kráľovstvo sa teší spravodlivosti a mieru. Nie každý je však vo veselej nálade. Na oslavy má totiž zavítať aj dračia víla Xénia. Chce sa uistiť, či sa Arnoštovi dobre vodí a či ho princ Markus učí konať dobro ako prisľúbil. Je totiž známe, že keby nebodaj malého dráčika viedli zlí ľudia, mohol by sa zmeniť na strašného draka! Princ Markus má teda na oslavách predviesť, čo dobré už dráčika naučil. No Arnošt je ešte malý, takže veľa toho zatiaľ nebude. Hoci vojvoda Pukes princa nabáda k trpezlivosti aj utešuje, ten má aj tak hlavu v smútku. A presne tu vycíti svoju príležitosť zloduch Zloboj, ktorý sa princa v slabej chvíli pokúsi prekabátiť. Podarí sa mu tentokrát zmocniť dráčika a spolu s ním aj kráľovstva? Príďte našim hrdinom na pomoc! Len s aktívnou pomocou detí dokážeme zachrániť Arnošta a zaistiť tak víťazstvo dobra nad zlom…

Hradné hry

Kráľovskú slávnosť zaháji dvojica hradných šašov. Vedia žonglovať, na chodúľoch pochodovať aj zábavnými príbehmi úsmevy vyčarovať. Medzi dračími rozprávkami na Vás potom čaká predstavenie „Ako šašo princeznú zachránil“ v podaní divadla ZáBaVKa. Len pozerať však nestačí, a preto bude k nemu rovno aj tanečná škola. O ďalší kus zábavy sa postarajú rytieri občianskeho združenia Schatmansdorf. Keď práve nebudú brániť kráľa Marka, zabezpečia pre Vás lukostreľbu, maľovanie na tvár, no hlavne… výcvik malých rytierov. Nie nadarmo, budeme ich totiž potrebovať v rozprávke! Počas celého dňa sa môžete tešiť aj na bohatú ponuku hier a aktivít, ktoré pre Vás pripravilo občianske združenie POP Akadémia. Pripravili si pre Vás napríklad tunel odvahy, maxi človeče nehnevaj sa, maxi dračie pexeso, bublinový dážď či najväčšie plyšové srdce na svete. Priestor fantázii môžete prenechať v kreatívnej dielničke s dračou tematikou. Dobrá slávnosť sa však napokon nezaobíde bez hudby! Programom nás preto bude sprevádzať renesančná folková skupina Gailard.

Hradný jarmok

Súčasťou Dračích dní je už tradične hradný jarmok, kde svoje výrobky predvedú slovenskí remeselníci a hand-made výrobcovia. Tento rok na Vás čaká zaujímavá ponuka hračiek – drevených, pletených aj handrových, no chýbať nebudú ani cínoví rytieri. Tradičné slovenské remeslá predvedie kováč, remenár či ovocinár. Spomedzi hand-made ponuky sa môžete tešiť na šperky z minerálnych kameňov, kvetové čelenky či textilné doplnky. Ako sa na letný festival patrí, to všetko budú sprevádzať vône chutných jedál a osviežujúce nápoje. Tento rok bude pre malých aj veľkých hladošov na výber z pestrej ponuky hlavných jedál, vrátane vegetariánskych. Na svoje si prídu aj maškrtníci. Na výber budú palacinky, gelato a tradičné kúpeľné oplátky. Nezabudli sme ani na kvalitnú kávičku. Ak preferujete osvedčenú nápojovú klasiku, vďaka partnerovi festivalu Mattoni sme pre Vás nachystali aj samostatný nápojový stánok.

Niečo navyše

Dračí fotokútik

Zdá sa, že dráčika nikdy nie je dosť! Po vlaňajších ohlasoch sme preto nachystali fotokútik s vernou maketou Arnošta v životnej veľkosti. K dispozícii pre Vás bude na každom podujatí počas celého dňa. Môžete sa pri ňom bezplatne fotiť počas celého dňa.  Samozrejme, vždy po predstavení bude fotenie aj so živým dráčikom.

Drevené meče a štíty

Ani malí rytieri sa nezaobídu bez vlastnej zbroje. Už tradične preto máme na Dračích dňoch nachystanú ponuku ručne vyrábaných hračkárskych mečov a štítov. Počas tejto sezóny však na Vás čaká špeciálna edícia s erbom kráľa Marka a jeho dračieho kráľovstva. Presne s tým, aký počas festivalu uvidíte na kráľovskej štandarde aj štítoch našej kráľovskej gardy.

Vymaľuj si Arnošta

Vďaka omaľovánke sa dračia rozprávka začína už v predstihu. Môžete si ju stiahnuť, no budú dostupné aj na mieste. V spolupráci s partnerom festivalu, Raiffeisen bankou, sme pre Vás na každom podujatí pripravili detský kútik s farbičkami. Z obrázkov urobíme výstavky a dvakrát denne vyberieme tie najkrajšie. Odmena Vás neminie! Preto sa nezabudnite aj podpísať.

Originálna hudba

Dobrá rozprávka sa nezaobíde bez veselých tónov. Dračie dni preto majú aj vlastnú pieseň. Zložil ju pre Vás Martin Zimanyi a naspievali Marko Igonda, Karoly Kubánková a Samko Kennedy. Počas leta bude sprevádzať rozprávku Zachráňme Arnošta. No ak by Vám tento chytľavý nápev – tak ako nám – znel v ušiach aj po jej skončení, môžete si ho po ceste pustiť znovu!